Jesteś tutaj:


Start Czytelnia Wielkanoc Oktawa Wielkanocy

Oktawa Wielkanocy Drukuj Email

Niedziela Wielkanocna otwiera okres pięćdziesięciu dni, który pierwotnie nazywano Pięćdziesiątnicą, a dziś Okresem Wielkanocnym. PoniewaĹź cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego teĹź Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy - przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, Ĺźe Chrystus Zmartwychwstał. Obchodzi się je jako uroczystości Pańskie, mają więc charakter bardzo uroczysty.

Zwyczaj przedłuĹźania najwaĹźniejszych świąt chrześcijańskich na oktawę, czyli na osiem dni jest bardzo dawny. Kościół chce w ten sposób podkreślić rangę i waĹźność uroczystości. Wszystkie dni oktawy posiadają taki sam walor jak Niedziela Zmartwychwstania. Okres ośmiu dni traktowany jest jak jeden dzień, jako jedno święto, jako dzień najradośniejszy. Dlatego np., w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje post w piątek. Teksty liturgiczne i biblijne wszystkich dni oktawy Wielkanocy nawiązują bezpośrednio do wydarzenia zmartwychwstania Jezusa i jego konsekwencji dla nas. Znajdujemy takĹźe wyraĹşne odniesienia do sakramentu chrztu i tego co staje się udziałem kaĹźdego ochrzczonego.

Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela, nazywana obecnie takĹźe Niedzielą Miłosierdzia BoĹźego. W ten dzień w Rzymie ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty podarowane im przez gminę chrześcijańską, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia BoĹźego, którego wielką orędowniczką była św. Faustyna Kowalska.