Niedziela VII zwykła. Poznań 23.02.2020 r. Drukuj Email

1. Eucharystia jest szkołą miłości i solidarności

Synteza słowa Bożego zawartego w tekstach świętych w nauczaniu Ojców Kościoła:

Jeden z ojców monastycyzmu zachodniego nauczał dążących do doskonałości mnichów: „Podobnie musi ulec okrutnej władzy grzechu każdy, kto za przykazaniem Prawa chce wyrywać <> lub mieć w nienawiści swego nieprzyjaciela. Bo gdy pragnie odwetu i pomsty za swoją krzywdę, gdy zachowuje gorycz nienawiści ku nieprzyjacielowi, z konieczności zawsze wybuchnie płomieniem gniewu i wściekłości. Każdy zaś, kto żyje w świetle łaski Ewangelii i zwycięża zło nie przez sprzeciw, lecz przez znoszenie go, kto nie waha się nadstawić dobrowolnie nawet drugiego policzka, gdy ktoś uderzy go w prawy, a gdy chce spierać się z nim o suknię, odstępuje mu i płaszcz, kto miłuje swoich nieprzyjaciół i modli się za tych, którzy go oczerniają, ten zrzucił jarzmo grzechu i potargał jego więzy" (Jan Kasjan „Rozmowy z ojcami").

Program duszpasterski Kościoła w Polsce

2. Msze św. w tygodniu:

• w poniedziałek o godz. 8:00.
  • we wtorek, czwartek, piątek i sobotę o godz. 18:00.
  • w środę o godz. 8:00, 16:30 i 18:00.

3. W „Środę Popielcową" rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Msze św. tego dnia będą: o godz. 8:00, 16:30 i 18:00. Poświęcenie popiołu i posypanie głów popiołem będzie dla nas znakiem, że pragniemy wejść na drogę pokuty, czyli powrotu do Boga. Tego dnia będzie obowiązywał post ścisły, od którego nie ma dyspensy. We wtorek kończy się czas wesel i zabaw. W Środę Popielcową przed kościołem kwesta na Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

4. Droga Krzyżowa w piątek:

• dla dzieci o godz. 17:30.
  • dla młodzieży i dorosłych o godz. 18:30.

5. Pierwszy piątek Wielkiego Postu (28 lutego 2020r.), będziemy obchodzili jako dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Intencję tę podejmiemy w czasie nabożeństw tego dnia i w dziełach pokuty indywidualnej.

6. Nabożeństwo ku czci Męki Chrystusa Pana zwane „Gorzkie Żale" we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 15:00.

7. W Wielkim Poście można dostąpić odpustu zupełnego raz w tygodniu za pobożny udział w Gorzkich Żalach, Drodze Krzyżowej, a w każdy piątek za pobożne zmówienie przed wizerunkiem Ukrzyżowanego po Komunii św. modlitwy: „Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu..."

8. Od Środy Popielcowej rozpoczniemy Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty, a od dzisiejszej niedzieli trwać będzie 53 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Hasło tygodnia brzmi: Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach.

9. Od Środy Popielcowej rozpocznie się też IV edycja „Kościołów stacyjnych miasta Poznania" pod hasłem: „Tajemnica Chrystusa Ukrzyżowanego". W poszczególnych, wybranych kościołach odbywać się będą kolejno nabożeństwa w podanych intencjach. Szczegóły na plakacie.