Jesteś tutaj:


Start Informacje dnia

Informacje dnia
Najciekawsze wiara.pl
 • Abp Paetz nie został pochowany w katedrze
  Jak donosi serwis epoznan.pl po Mszy pogrzebowej, która odbyła się w poznańskiej archikatedrze, trumna z ciałem abp. Juliusza Paetza przewieziona została na cmentarz św. Antoniego w Starołęce. To, że cmentarz parafialny rodziny zmarłego wybrano na miejsce pochówku, potwierdził podczas briefingu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Ceremonii przy grobie przewodniczył bp Szymon Stułkowski.
 • Uciekali po raz trzeci, czwarty…
  Bidibidi w Ugandzie to największy obóz dla uchodźców z Sudanu Południowego. Zamieszkuje go ponad 300 tys. osób. Wśród nich pracują polscy werbiści – o. Andrzej Dzida i o. Wojciech Pawłowski.
 • Broń mego życia, abym strzegł praw Twoich
  Słowo o Psalmach: Ps 119
 • Byłam jak żebrak
  #EwangeliarzOP ll 18 listopada 2019 ll Łk 18, 35-43
 • Światowy Dzień Ubogich to ich dzień
  Boliwia, Hiszpania, Ukraina, Korea Płn., Kamerun, Syria i wiele innych miejsc. Warto dziś zwrócić uwagę choćby na niektóre z nich. Dostrzec i pomóc, jeśli nie finansowo (nie wszędzie jest taka możliwość) to modlitwą.
 • Możesz wszystko mieć, a być biedakiem, bo nie masz duszy
  - Może się okazać że największym biedakiem jest każdy z nas. Może się okazać, że każdy z nas jest jak ten kościół z Laodycei. To będzie strasznie biedny Kościół, bo będzie miał wszystkiego wiele, ale będzie ślepy i nagi. Starach pomyśleć o takim kościele. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.
 • Kard. Krajewski: ubodzy są dla nas
  Głównym wydarzeniem watykańskich obchodów Dnia Ubogich była poranna Eucharystia w bazylice św. Piotra, w której uczestniczyli biedni, bezdomni i potrzebujący wraz z niosącymi im wsparcie wolontariuszami z różnych organizacji pomocowych.
 • Krewna papieża będzie jego tłumaczką w Tajlandii
  Zakonnica Ana Rosa Sivori, spokrewniona z obecnym papieżem, będzie jego oficjalną tłumaczką w czasie jego trzydniowego pobytu w Tajlandii. Zaznaczyła, że to sam Franciszek poprosił o to organizatorów jego podróży. „Zasugerował on, abym to ja była jego tłumaczką. Dla mnie była to wielka niespodzianka i jestem z tego dumna” – powiedziała 77-letnia salezjanka hiszpańskiej agencji prasowej EFE.
 • Łukaszenka o starcie w wyborach prezydenckich, sojuszu z Rosją i relacjach z Polską
  Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka poinformował w niedzielę, że zamierza kandydować w wyborach prezydenckich w 2020 r. W rozmowie z dziennikarzami skrytykował Rosję za zachowanie w stosunkach dwustronnych i zapewnił o gotowości do dobrych relacji z Warszawą.
 • Papież: Odpowiedzią na nienawiść musi być miłość, na zniewagę - przebaczenie
  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym w Watykanie, że odpowiedzią na nienawiść musi być miłość, a na zniewagę - przebaczenie. W Światowym Dniu Ubogich mówił również, że bolesna jest panująca w społeczeństwach obojętność wobec najbiedniejszych.
 • 70 proc. historycznego centrum Wenecji znów pod wodą
  70 proc. powierzchni historycznego centrum Wenecji znalazło się w niedzielę tuż po południu pod wodą, gdy poziom przypływu osiągnął 150 centymetrów. To trzecia powódź w tym tygodniu.
 • Światowy Dzień Ubogich. Najważniejsze jest spotkanie
  - Ten czas chcemy przeżyć jako czas świętowania z ubogimi i dla ubogich - mówi o. Jacek Dubel CSRS, jeden z organizatorów wydarzenia, które w Krakowie trwa od 4 dni.
 • Cenni w oczach Boga, gdyż nie mówią językiem "ja"
  Ubodzy są cenni w oczach Boga, ponieważ nie mówią językiem "ja": nie utrzymują się samodzielnie, własnymi siłami, potrzebują ludzi, którzy wezmą ich za rękę. Zwrócił na to uwagę Franciszek w homilii podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie.
 • Chciwość nielicznych powiększa ubóstwo wielu
  "Chciwość nielicznych powiększa ubóstwo wielu" - powiedział papież Franciszek podczas mszy w Watykanie z okazji obchodzonego w niedzielę III Światowego Dnia Ubogich. Podkreślił, że obecność ubogich przywraca atmosferę Ewangelii.
 • „Nasze kościoły pękają w szwach”
  O życiu kościelnym w państwach Zatoki Perskiej świadczą kościoły „pękające w szwach”. Podkreślił to w rozmowie z austriackim magazynem religijnym „Information Christlicher Orient” wikariusz apostolski Arabii Północnej bp Camillo Ballin. Przedstawił bieżące wyzwania stojące przed Kościołem w środowisku muzułmańskim i „trudną sytuację” chrześcijan w Arabii Saudyjskiej.
 • Biedni nie są numerami ale osobami
  Biedni nie są numerami, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami i projektami. Biedni to osoby, którym należy wyjść na spotkanie. To samotni młodzi i starsi ludzie, których trzeba zaprosić do domu, aby podzielić się posiłkiem. To kobiety, mężczyźni i dzieci, którzy czekają na przyjacielskie słowo. Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa” – zachęca papież Franciszek w przesłaniu na III Światowy Dzień Ubogich, który jest obchodzony 17 listopada br.
 • Czysto ewangeliczny nakaz
  Jako uczniowie Jezusa staramy się podążać Jego śladami i czujemy się powołani do angażowania we wspieranie tych, którzy potrzebują naszej pomocy – podkreśla abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku przypada w niedzielę 17 listopada.
 • Sam na sam
  Dlaczego Jezus znikał na całe noce? Nie wystarczała Mu dzienna dawka przylgnięcia, bliskości, komunii i relacji z Ojcem? Czy samotność może być dobra?
 • Pamiętam?
  Pomiędzy sztuczną inteligencją a tą naszą istnieje wiele analogii. Jedną z nich jest to, że nie wiemy, jak one działają. Rozumiemy ramy całego procesu, ale nie jesteśmy w stanie prześledzić powstawania konkretnych impulsów i połączeń.
 • Świat jest piękny i żyć się chce
  #EwangeliarzOP ll 17 listopada 2019 ll Łk 21, 5-19
 • Pan będzie sądził ludy sprawiedliwie
  Słowo o Psalmach: Ps 98
 • Nikaragua: Kościół coraz bardziej prześladowany
  W ostatnim czasie w kraju tym nasiliły się represje sił porządkowych wobec Kościoła katolickiego.
 • Postępy w dialogu z islamem, z Al-Azhar oraz w Teheranie
  Rozwija się dialog ze światem islamskim. Wczoraj u Papieża gościł wielki szejk uniwersytetu Al-Azhar, najwyższy autorytet islamu sunnickiego, natomiast na początku tego tygodnia w Teheranie odbyła się kolejna sesja dialogu między Stolicą Apostolska i przedstawicielami drugiego głównego nurtu islamu: szyizmu.