Start Poznaj ducha Taizé

Taizé - Szukanie dróg zaufania Drukuj Email

Pod koniec roku, w dniach od 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010, dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy, a także z innych kontynentów, spotkają się na 32. Europejskich Spotkaniach Młodych w Poznaniu. Młodzi ludzie, którzy uczestniczą w tych spotkaniach, nie tworzą „ruchu”, lecz szukają dróg zaufania: między osobami różnych pokoleń, między chrześcijanami różnych tradycji, między narodami, zaufania do Boga. Leżą im na sercu sprawy związane ze zrozumieniem między narodami, z pokojem na ziemi. Dążą do pogłębiania wiary i wrażliwości społecznej.

To dzięki wytrwałym staraniom młodych poznaniaków, na zaproszenie Arcybiskupa Poznańskiego i Prezydenta Poznania, a także Poznańskiej Grupy Ekumenicznej Wspólnota z Taizé organizuje to spotkanie wspólnie z parafiami Poznania i okolic, także z tymi, które leżą na terenie diecezji gnieźnieńskiej. Program takiego spotkania składa się z kilku bardzo prostych elementów: wymiana myśli i doświadczeń w małych, międzynarodowych grupach, wspólna modlitwa, warsztaty tematyczne oraz gościnność. Rano miejscem spotkań będą parafie, a w południe i wieczorem hale i place na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz inne miejsca w Poznaniu. Wszyscy mieszkańcy Poznania i jego okolic mogą uczestniczyć w całości programu bez biletów wstępu, bez potrzeby wcześniejszego zgłaszania się oraz bez względu na wiek.

Spotkania europejskie są organizowane przez Taizé od 1978 roku.Odbywały się one m. in. w Paryżu, Barcelonie, Londynie, trzykrotnie w Rzymie (1980, 1982, 1985), potem w Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Monachium, Mediolanie, Lizbonie, Zagrzebiu i Genewie. Trzykrotnie spotkania europejskie odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96) oraz w Warszawie (1999/2000). Ostatnie, w Brukseli, zgromadziło w grudniu i styczniu 2008/2009 roku ok. 40.000 uczestników, w tym 9 tys. młodych ludzi z Polski.

Chcesz poznać ducha Taizé, oraz zobaczyć jak wyglądały ostatnie spotkania w Genewie - 2007 i Brukseli - 2008?

Kliknięcie na poniższe zdjęcie, pozwoli na obejrzenie 12 filmów do wyboru.

{mgmediabot2}path=images/stories/videos/Wsp_lnota_Taize_-_JEST_CZAS__cz.1_-1.flv|path=images/stories/videos/Poznaj_ducha_Taize_cz2.flv|path=images/stories/videos/tydzien_w_taize.flv|path=images/stories/videos/Taiz__Brussels___Arrivals_29.12.08.flv|path=images/stories/videos/Taize_Brussels-Iedere_nacht_prayer_at_Brussels_Expo.flv|path=images/stories/videos/Taiz__Brussels_-_Alleluia___prayer_at_Brussels_Expo.flv|path=images/stories/videos/Taiz__Brussels_-_Il_Signore_ti_ristora__prayer_at_Brussels_Expo.flv|path=images/stories/videos/Taiz__Brussels_-_Venite_exultemus___prayer_at_Brussels_Expo.flv|path=images/stories/videos/Taiz__Brussels_feeding_40_000_young_people.flv|path=images/stories/videos/Bruxelles_metro.flv|path=images/stories/videos/Taiz__Geneve_-_Alleluia_11.flv|path=images/stories/videos/Taiz__Geneve_-_Surrexit_Christus.flv|title=Poznaj ducha Taize cz. 1|title=Poznaj ducha Taize cz. 2|title=Tydzien w Taize|title=Spotkanie w Brukseli 2008 - Przyjazd|title=Spotkanie w Brukseli 2008 - W drodze na nocna modlitwe|title=Spotkanie w Brukseli 2008 - Rozpoczecie modlitwy na Targach|title=Spotkanie w Brukseli 2008 - Modlitwa w terenie Targow|title=Spotkanie w Brukseli 2008 - Modlitwa w terenie Targow|title=Spotkanie w Brukseli 2008 - Posilek dla 40 tys. mlodych|title=Spotkanie w Brukseli 2008 - Radosny powrot metrem|title=Spotkanie w Genewie 2007 - Alleluja|title=Spotkanie w Genewie 2007 - Surrexit Christus|lightbox=true|lightboxcaption=Poznaj ducha Taize na 12 filmach|lightboxpreview=images/stories/taize_thumb.jpg|width=480|height=520|displayheight=520{/mgmediabot2}

Jeszcze możesz zaprosić uczestników Spotkania pod swój dach.

Posłuchaj pięknych kanonów z Taizé.