Jesteś tutaj:


Start

Katechizm na niedzielę


Liturgiczna celebracja Eucharystii Drukuj Email

1. Czasem niewiedza lub rutyna przeszkadzają niektórym chrześcijanom w pełnym przeżywaniu Mszy świętej. Nie zawsze jej uczestnicy dobrze orientują się, jaka jest wymowa poszczególnych części Eucharystii, przez co sakrament ów nie przynosi być może w ich duszach takich owoców jak powinien.

Więcej…
 
Znaki chleba i wina Drukuj Email

1. Trudno byłoby wyobrazić sobie nasze życie bez chleba, który stanowi podstawę ludzkiego pokarmu praktycznie we wszystkich kulturach. Podobnie trudno byłoby żyć bez napojów, wśród których – zwłaszcza w kulturze śródziemnomorskiej – znaczące miejsce zajmuje wino. Oba te znaki - chleb i wino – od najdawniejszych czasów stanowią symbol obfitości, a także gościnności.

Więcej…
 
Ustanowienie Eucharystii Drukuj Email

1. Encyklikę o Eucharystii Jan Paweł II rozpoczął od słów: „Ecclesia de Eucharistia vivit” (Kościół żyje dzięki Eucharystii). Od dwóch tysięcy lat na ołtarzach całego świata Chrystus przychodzi do nas w ustanowionym podczas Ostatniej Wieczerzy sakramencie swojej obecności pod postacią chleba i wina. Jak napisał Jan Paweł II, „Eucharystia, pojęta jako zbawcza obecność Jezusa we wspólnocie wiernych i jako jej pokarm duchowy, jest czymś najcenniejszym, co Kościół posiada na drogach historii” (EdE 9).

Więcej…
 
Nazwy sakramentu Eucharystii Drukuj Email

1. Wybierając się w niedzielę do kościoła, mówimy przeważnie, że idziemy na Mszę świętą. Podczas kazań i homilii słyszymy często, że przyszliśmy na Eucharystię lub że bierzemy udział w zgromadzeniu liturgicznym. Skąd bierze się taka różnorodność w nazywaniu tego sakramentu?

2. Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w Katechizmie Kościoła Katolickiego, w którym czytamy, że „wielość nazw, jakimi określany jest ten sakrament, wyraża jego niewyczerpane bogactwo. Każda z nich ukazuje pewien jego aspekt” (KKK 1328).

Więcej…
 
Kandydaci do bierzmowania i szafarz sakramentu Drukuj Email

1. W rytm życia każdej parafii wpisuje się co jakiś czas posługa biskupa, który przybywa, aby udzielić sakramentu bierzmowania. Naprzeciw siebie stają wówczas dwie osoby. Jedną jest biskup – następca apostołów, pasterz Kościoła lokalnego, drugą natomiast - kandydat do bierzmowania – ochrzczony, młody członek wspólnoty parafialnej. Tym, co łączy udzielającego i przyjmującego sakrament jest Kościół – wspólnota wierzących w Chrystusa.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 następna > ostatnia >>

Strona 22 z 45