Jesteś tutaj:


Start Katechizm na niedzielę

Katechizm na niedzielę
Kandydaci do bierzmowania i szafarz sakramentu Drukuj Email

1. W rytm życia każdej parafii wpisuje się co jakiś czas posługa biskupa, który przybywa, aby udzielić sakramentu bierzmowania. Naprzeciw siebie stają wówczas dwie osoby. Jedną jest biskup – następca apostołów, pasterz Kościoła lokalnego, drugą natomiast - kandydat do bierzmowania – ochrzczony, młody członek wspólnoty parafialnej. Tym, co łączy udzielającego i przyjmującego sakrament jest Kościół – wspólnota wierzących w Chrystusa.

Więcej…
 
Skutki bierzmowania Drukuj Email

1. Ktoś może zapytać: Czy naprawdę potrzebny jest nam sakrament bierzmowania? Przecież jesteśmy już ochrzczeni, a więc zostaliśmy włączeni do Kościoła Chrystusowego, każdy z nas był u spowiedzi i Komunii świętej. Odnowiliśmy też przyrzeczenia chrztu świętego w czasie Generalnej Komunii świętej. Co zatem nowego wnosi w nasze życie bierzmowanie?

2. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie, czyli poznać skutki sakramentu bierzmowania. Łatwiej wówczas nam będzie zrozumieć jego potrzebę.

Więcej…
 
Bierzmowanie: znaki, obrzędy, celebracja Drukuj Email

1. Sakramenty święte, które przyjmują wszyscy wierni, udzielane są zwykle przez kapłanów. Spośród nich tylko jeden – bierzmowanie – z reguły udzielany jest przez biskupa. Przyjęcie sakramentu poprzedza zwykle długie przygotowanie kandydatów, podczas którego – w ramach wielu spotkań - poznają oni przebieg liturgii, a także sens i znaczenie poszczególnych obrzędów.

Więcej…
 
Ustanowienie sakramentu bierzmowania Drukuj Email

1. Wiele ostatnio mówi się w naszym kraju o postawach młodzieży, o jej zachowaniach, prawidłowym ustawianiu hierarchii wartości, wyborach życiowych. Niekiedy sama młodzież już w wieku kilkunastu lat uważa siebie za dorosłą i dojrzałą, i chce być właśnie tak traktowana przez innych. Tymczasem, jak to ostatnio widzimy, rzeczywistość jest zupełnie inna: dojrzałość fizyczna nie zakłada pełnej dojrzałości emocjonalnej i intelektualnej. Tak samo jest w życiu duchowym. Po chrzcie św., kiedy stajemy się chrześcijanami, potrzebujemy wciąż ciągłego wzrostu duchowego, ciągłego opowiadania się za Chrystusem i Jego Ewangelią.

Więcej…
 
Łaska sakramentu chrztu Drukuj Email

1. Obrzędy chrzcielne zawierają bogatą symbolikę. Przykładem używanych przy udzielaniu tego sakramentu symboli jest choćby świeca i biała szata, przygotowywana dla dziecka przez rodziców chrzestnych. Jaką rzeczywistość kryją za sobą te proste symbole? Jakie łaski niesie ze sobą pierwsze sakramentalne spotkanie człowieka z Jezusem, dokonujące się podczas chrztu świętego?

Więcej…
 
Konieczność chrztu do zbawienia Drukuj Email

1. Gdy w katolickiej rodzinie przychodzi na świat dziecko, zwykle w niedługim czasie po urodzeniu otrzymuje ono sakrament chrztu. Katoliccy rodzice, decydując się na chrzest dziecka, pragną zadbać o to, by już u początku życia otrzymało ono najcenniejszy dar – łaskę wiary, prowadzącą do zbawienia.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 27