Jesteś tutaj:


Start Katechizm na niedzielę

Katechizm na niedzielę
Znaki chleba i wina Drukuj Email

1. Trudno byłoby wyobrazić sobie nasze życie bez chleba, który stanowi podstawę ludzkiego pokarmu praktycznie we wszystkich kulturach. Podobnie trudno byłoby żyć bez napojów, wśród których – zwłaszcza w kulturze śródziemnomorskiej – znaczące miejsce zajmuje wino. Oba te znaki - chleb i wino – od najdawniejszych czasów stanowią symbol obfitości, a także gościnności.

Więcej…
 
Ustanowienie Eucharystii Drukuj Email

1. Encyklikę o Eucharystii Jan Paweł II rozpoczął od słów: „Ecclesia de Eucharistia vivit” (Kościół żyje dzięki Eucharystii). Od dwóch tysięcy lat na ołtarzach całego świata Chrystus przychodzi do nas w ustanowionym podczas Ostatniej Wieczerzy sakramencie swojej obecności pod postacią chleba i wina. Jak napisał Jan Paweł II, „Eucharystia, pojęta jako zbawcza obecność Jezusa we wspólnocie wiernych i jako jej pokarm duchowy, jest czymś najcenniejszym, co Kościół posiada na drogach historii” (EdE 9).

Więcej…
 
Nazwy sakramentu Eucharystii Drukuj Email

1. Wybierając się w niedzielę do kościoła, mówimy przeważnie, że idziemy na Mszę świętą. Podczas kazań i homilii słyszymy często, że przyszliśmy na Eucharystię lub że bierzemy udział w zgromadzeniu liturgicznym. Skąd bierze się taka różnorodność w nazywaniu tego sakramentu?

2. Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w Katechizmie Kościoła Katolickiego, w którym czytamy, że „wielość nazw, jakimi określany jest ten sakrament, wyraża jego niewyczerpane bogactwo. Każda z nich ukazuje pewien jego aspekt” (KKK 1328).

Więcej…
 
Kandydaci do bierzmowania i szafarz sakramentu Drukuj Email

1. W rytm życia każdej parafii wpisuje się co jakiś czas posługa biskupa, który przybywa, aby udzielić sakramentu bierzmowania. Naprzeciw siebie stają wówczas dwie osoby. Jedną jest biskup – następca apostołów, pasterz Kościoła lokalnego, drugą natomiast - kandydat do bierzmowania – ochrzczony, młody członek wspólnoty parafialnej. Tym, co łączy udzielającego i przyjmującego sakrament jest Kościół – wspólnota wierzących w Chrystusa.

Więcej…
 
Skutki bierzmowania Drukuj Email

1. Ktoś może zapytać: Czy naprawdę potrzebny jest nam sakrament bierzmowania? Przecież jesteśmy już ochrzczeni, a więc zostaliśmy włączeni do Kościoła Chrystusowego, każdy z nas był u spowiedzi i Komunii świętej. Odnowiliśmy też przyrzeczenia chrztu świętego w czasie Generalnej Komunii świętej. Co zatem nowego wnosi w nasze życie bierzmowanie?

2. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie, czyli poznać skutki sakramentu bierzmowania. Łatwiej wówczas nam będzie zrozumieć jego potrzebę.

Więcej…
 
Bierzmowanie: znaki, obrzędy, celebracja Drukuj Email

1. Sakramenty święte, które przyjmują wszyscy wierni, udzielane są zwykle przez kapłanów. Spośród nich tylko jeden – bierzmowanie – z reguły udzielany jest przez biskupa. Przyjęcie sakramentu poprzedza zwykle długie przygotowanie kandydatów, podczas którego – w ramach wielu spotkań - poznają oni przebieg liturgii, a także sens i znaczenie poszczególnych obrzędów.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 27