Jesteś tutaj:


Start Katechizm na niedzielę

Katechizm na niedzielę
Nauka Kościoła o odpustach Drukuj Email

1. Pierwsze skojarzenie, jakie u większości przypadkowo pytanych ludzi rodzi słowo „odpust”, dotyczy zewnętrznych uroczystości związanych z patronalnym świętem konkretnego kościoła parafialnego. Dlatego niektórzy utożsamiają odpust ze straganami rozstawionymi wokół świątyni. Tymczasem nazwa uroczystego obchodu ku czci patrona parafii wywodzi się z faktu, że tego dnia, podczas nawiedzenia poświęconego mu kościoła, można uzyskać odpust, czyli – najogólniej mówiąc – darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy. Dlatego też kapłani przy okazji parafialnych odpustów często zachęcają do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Nie można bowiem uzyskać odpustu, nie będąc wolnym od grzechu ciężkiego.

Więcej…
 
Skutki sakramentu pokuty i pojednania Drukuj Email

1. Każdy z nas dobrze pamięta z dziecięcych lat, jak wielki pokój i radość spływały do serca, gdy po jakiejś psocie czy nieposłuszeństwie mama dała się przeprosić i przytuliła nas mocno do siebie. Może bliższe czasowo niektórym z nas jest poczucie satysfakcji, gdy po przezwyciężeniu własnego uporu przeprosiliśmy kolegę czy koleżankę za naszą nielojalność i wróciła między nami dawna serdeczność.

Więcej…
 
Szafarz sakramentu pokuty Drukuj Email

1. Przygotowując się do dobrego i owocnego przeżycia sakramentu pokuty, być może czasami zadajemy sobie pytania: kim jest spowiednik, który oczekuje na nas za kratkami konfesjonału? Kto upoważnił go do oceniania naszego postępowania? Jakim prawem udziela rozgrzeszenia? Czy rozgrzeszy nas ze wszystkich grzechów? Czy zachowa w tajemnicy to, co od nas usłyszy?

Więcej…
 
Zadośćuczynienie za grzechy Drukuj Email

1. Złe czyny wywołują skutki, które nie zawsze da się naprawić zwykłym „przepraszam”. Krzywdy, wyrządzone innym trzeba naprawić adekwatnie do uszczerbku, jaki one wywołały. Nie wystarczy zatem jedynie przeprosić, gdy z naszej winy ktoś poniósł jakieś straty. Nawet wtedy, gdy się pojednamy, mamy obowiązek te straty wyrównać. Nasze grzechy bowiem nie tylko obrażają Boga, ale również krzywdzą innych ludzi. Każdy grzech osłabia również wspólnotę Kościoła i w ten sposób rani bliźnich; szczególnie jednak grzech rani innych wtedy, kiedy podjęte przez nas działania godzą w czyjeś zdrowie lub życie czy też odbierają komuś dobre imię.

Więcej…
 
Wyznanie grzechów Drukuj Email

1. Wielu ludzi, pragnąc uporządkować swoje życie, coraz częściej szuka pomocy w poradniach psychologicznych. Często przed psychologiem ujawniają oni najbardziej skryte i wstydliwe szczegóły swojego życia, by uzyskać pomoc. Z drugiej strony wiele osób kwestionuje sens wyznawania swoich grzechów Bogu. Tymczasem jedynie On jest Tym, który zna nas najlepiej, pragnie naszego dobra i może nam pomóc uporządkować nasze życie. W sakramencie pokuty i pojednania wyznajemy grzechy, prosimy o ich odpuszczenie i szukamy pomocy w niepowracaniu do nich na przyszłość. Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego „wyznanie grzechów (spowiedź), nawet tylko z czysto ludzkiego punktu widzenia, wyzwala nas i ułatwia nasze pojednanie z innymi” (KKK 1455).

Więcej…
 
Żal za grzechy i postanowienie poprawy Drukuj Email

1. Niejeden raz zdarzyło się nam pokłócić z drugim człowiekiem. Wiemy, jak trudno jest przyznać rację temu drugiemu. Jeszcze trudniej przychodzi powiedzieć słowa: „przepraszam, już więcej nie będę”. Ciężko jest przyznać się do winy, uznać, że postąpiliśmy niewłaściwie, wyciągnąć rękę z gestem pojednania, zrozumieć własną małość moralną.

Tak zderzył się ze swoją nędzą moralną Judasz i odszedł pogrążony w rozpaczy. O swojej słabości przekonał się też św. Piotr, który trzykrotnie zaparł się Jezusa. On jednak dostrzegł swoją nędzę i gorzko zapłakał. Jaka była różnica między rozpaczą Judasza i gorzkimi łzami Piotra? To, co przeżywał Piotr, było żalem za grzechy, zaś to, co przeżywał Judasz, było smutkiem i goryczą z powodu własnej małości.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 27