Jesteś tutaj:


Start

Katechizm na niedzielę


Sprawowanie sakramentu pokuty Drukuj Email

1. Kolejki ludzi przy konfesjonałach, widoczne szczególnie w pierwsze piątki miesiąca czy podczas rekolekcji, wpisują się w obraz naszej religijności. Taki stan rzeczy może z jednej strony wielu zadawalać, z drugiej strony nieco niepokoić i rodzić pewne pytania. Czy taka forma sprawowania sakramentu pokuty i pojednania jest wystarczająca? Czy nie należy wzbogacić sposobu sprawowania tego sakramentu, aby stał się on bardziej owocny? Inne pytanie, idące w całkowicie odmiennym kierunku, brzmi: czy nie wystarczyłaby spowiedź ogólna, czyli powszechna, z ogólnym rozgrzeszeniem? Te pytania nie są bynajmniej znakiem obojętności. Są raczej wyrazem pewnego osobistego niepokoju wielu osób, ale też zatroskania o owocne sprawowanie i przeżywanie znaku Bożego miłosierdzia.

Więcej…
 
Nauka Kościoła o odpustach Drukuj Email

1. Pierwsze skojarzenie, jakie u większości przypadkowo pytanych ludzi rodzi słowo „odpust”, dotyczy zewnętrznych uroczystości związanych z patronalnym świętem konkretnego kościoła parafialnego. Dlatego niektórzy utożsamiają odpust ze straganami rozstawionymi wokół świątyni. Tymczasem nazwa uroczystego obchodu ku czci patrona parafii wywodzi się z faktu, że tego dnia, podczas nawiedzenia poświęconego mu kościoła, można uzyskać odpust, czyli – najogólniej mówiąc – darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy. Dlatego też kapłani przy okazji parafialnych odpustów często zachęcają do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Nie można bowiem uzyskać odpustu, nie będąc wolnym od grzechu ciężkiego.

Więcej…
 
Skutki sakramentu pokuty i pojednania Drukuj Email

1. Każdy z nas dobrze pamięta z dziecięcych lat, jak wielki pokój i radość spływały do serca, gdy po jakiejś psocie czy nieposłuszeństwie mama dała się przeprosić i przytuliła nas mocno do siebie. Może bliższe czasowo niektórym z nas jest poczucie satysfakcji, gdy po przezwyciężeniu własnego uporu przeprosiliśmy kolegę czy koleżankę za naszą nielojalność i wróciła między nami dawna serdeczność.

Więcej…
 
Szafarz sakramentu pokuty Drukuj Email

1. Przygotowując się do dobrego i owocnego przeżycia sakramentu pokuty, być może czasami zadajemy sobie pytania: kim jest spowiednik, który oczekuje na nas za kratkami konfesjonału? Kto upoważnił go do oceniania naszego postępowania? Jakim prawem udziela rozgrzeszenia? Czy rozgrzeszy nas ze wszystkich grzechów? Czy zachowa w tajemnicy to, co od nas usłyszy?

Więcej…
 
Zadośćuczynienie za grzechy Drukuj Email

1. Złe czyny wywołują skutki, które nie zawsze da się naprawić zwykłym „przepraszam”. Krzywdy, wyrządzone innym trzeba naprawić adekwatnie do uszczerbku, jaki one wywołały. Nie wystarczy zatem jedynie przeprosić, gdy z naszej winy ktoś poniósł jakieś straty. Nawet wtedy, gdy się pojednamy, mamy obowiązek te straty wyrównać. Nasze grzechy bowiem nie tylko obrażają Boga, ale również krzywdzą innych ludzi. Każdy grzech osłabia również wspólnotę Kościoła i w ten sposób rani bliźnich; szczególnie jednak grzech rani innych wtedy, kiedy podjęte przez nas działania godzą w czyjeś zdrowie lub życie czy też odbierają komuś dobre imię.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 19 z 45