Jesteś tutaj:


Start

Katechizm na niedzielę


Czy wszyscy jesteśmy powołani do świętości chrześcijańskiej? Drukuj Email
1. Kiedy słyszymy słowo „święty” czy „świętość”, to wydaje się nam ono jakby z innego świata. Często myślimy bowiem o „całkowitej bezgrzeszności”, wręcz idealnym Ĺźyciu. Taki sposób rozumowania powoduje, Ĺźe traktujemy świętych jako niedościgłe ideały, i nawet duĹźa liczba osób ogłoszonych przez Kościół świętymi czy błogosławionymi nie powoduje, Ĺźe bardziej realnie myślimy o moĹźliwości stania się świętym, którą to moĹźliwość ma przecieĹź kaĹźdy z nas. Warto w tym miejscu postawić pytania: jakie jest moje rozumienie świętości? Czy ideał doskonałości chrześcijańskiej naleĹźy pojmować na sposób Ĺźycia nadzwyczajnego, dostępnego jedynie wybranym «geniuszom» świętości? Czy ja, człowiek XXI wieku, teĹź mogę zostać świętym?
Więcej…
 
Co to jest zasługa? Drukuj Email
1. Zapewne zachowały się w naszej pamięci obrazy z dzieciństwa, w których jako odpowiedĹş na naszą prośbę usłyszeliśmy: „jeśli na to zasłuĹźysz” lub „nie zasłuĹźyłeś!”. Wiązały się one w naszej wyobraĹşni z czymś, czego pragnęliśmy, a co jawiło się jako nagroda lub zapłata, na którą naleĹźało wcześniej zapracować.
Rzeczywistość zasługi nie jest obca równieĹź wiekowi dojrzałemu. IleĹź to razy towarzyszyło nam odczucie, Ĺźe spotkało nas coś niezasłuĹźonego, zwykle w sensie jakiegoś negatywnego doświadczenia (rzadziej pozytywnego) albo, Ĺźe zapłata, jakiej oczekiwaliśmy, nie równowaĹźy naszych wysiłków. Chcielibyśmy w takich sytuacjach powiedzieć: „ze zwykłej sprawiedliwości naleĹźy mi się więcej!”.

Więcej…
 
Czym jest łaska Drukuj Email
1. We wspomnieniach Stefana kardynała Wyszyńskiego czytamy: „Matka moja umierała prawie miesiąc. My - dzieci - siedząc w szkole, z lękiem nasłuchiwaliśmy, czy nie biją dzwony kościelne. Dla nas byłby to znak, Ĺźe matka juĹź nie Ĺźyje. Kiedyś po powrocie ze szkoły stanęliśmy wszyscy przy jej łóĹźku, a matka zwróciła się do mnie słowami: Stefan, ubieraj się. PoniewaĹź była jesień, koniec paĹşdziernika, zrozumiałem, Ĺźe mam gdzieś iść. WłoĹźyłem palto. Spojrzała na mnie i powiedziała: Ubieraj się, ale nie tak, inaczej się ubieraj. PóĹşniej zrozumiałem, Ĺźe matce nie o to szło, bym ubierał się w palto, tylko bym ubierał się w Ĺ‚askę”. Co to znaczy: ubierać się w Ĺ‚askę? Czym jest łaska?
Więcej…
 
Katolicka nauka o usprawiedliwieniu Drukuj Email
1. Sprawiedliwość jest jednym z najcenniejszych, najbardziej pożądanych, a jednocześnie najtrudniejszych do osiągnięcia dóbr ludzkości. Z róĹźnych zakątków ziemi nieustannie podnosi się głos wołających o sprawiedliwość. W jej imię niejeden chwyta za broń, a jednak ludzkie starania o sprawiedliwość zawodzą. Co więcej, ci którzy walczą o sprawiedliwość nierzadko sami stają się przyczyną nowych niesprawiedliwości. Dlaczego tak się dzieje?
Więcej…
 
Co to jest Nowe Prawo, czyli Prawo ewangeliczne? Drukuj Email
1. Kiedy jakaś wartość – na przykład wartość Ĺźycia lub zdrowia ludzkiego – jest zagroĹźona, społeczność ustala prawa, które pomagają jej bronić. W kontekście pojawiającej się współcześnie w rodzinach przemocy próbuje się więc ustalać nowe prawa, które będą broniły tych, którzy są tam krzywdzeni. Prawo moĹźe być tu niewątpliwie pomocne, ale nie da się nim na pewno ani do końca opisać, ani zastąpić tego, z czego powinny wynikać właściwe relacje w rodzinie: miłości. Trudno bowiem w kodeksie karnym zawrzeć tak szczegółowe i oczywiste wydawałoby się przepisy, jak te, Ĺźe matka powinna troszczyć się o swoje dziecko, karmić je, czy wstawać, gdy płacze w nocy, by je przewinąć. Matka byłaby nawet zdziwiona, gdyby ktoś próbował przedstawić jej grubą księgę, zawierająca takie jej obowiązki. Ona spełnia to wszystko – mało tego: gotowa jest nawet oddać Ĺźycie za dziecko – bo je kocha. W tym jednym słowie: „miłość” zawiera się dla niej całe prawo.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 45