Jesteś tutaj:


Start Informacje dnia

Informacje dnia
Najciekawsze wiara.pl
 • Papież: sztuczna inteligencja może zagrozić człowiekowi, potrzeba regulacji
  To na froncie innowacji technicznych rozegra się przyszłość gospodarki, cywilizacji i samej ludzkości. Dlatego trzeba tak nimi pokierować, aby respektowały prymat godności człowieka – powiedział Papież do uczestników watykańskiego kongresu o sztucznej inteligencji. Został on zorganizowany przez Fundację Centessimus Annus Pro Pontifice. Franciszek podkreślił, że temat ten zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ sztuczna inteligencja ma przełomowe znaczenie dla gospodarki i społeczeństwa.
 • Czy będzie boom aborcyjny? Może być odwrotnie
  Myślę, że ułatwienie aborcji spowoduje wręcz przeciwny skutek, czego nie spodziewają się ci, którzy ją liberalizują – mówi w rozmowie z KAI ginekolog, położnik prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska. Odniosła się także do ukarania Pabianickiego Centrum Medycznego przez Ministerstwo Zdrowia za odmowę abortowania nienarodzonego dziecka. – Jak można karać za cokolwiek szpital, jeżeli nie popełniono błędu medycznego – zapytuje. Szpital musi zapłacić ponad 500 tys. złotych kary. NFZ kontroluje też pozostałe placówki.
 • Kościół w rzeczywistości publicznej i politycznej
  Jakie jest miejsce Kościoła w rzeczywistości demokratycznego państwa oraz czy, i na ile może angażować się w życie publiczne? Jaki winien być jego stosunek do polityki? Czy w Polsce Kościół katolicki jest uprzywilejowany oraz czy relacje między nim a państwem spełniają współczesne kryteria europejskie i międzynarodowe? Przypominamy podstawowe zasady wynikające z nauczania społecznego Kościoła jak i współczesnych systemów prawnych.
 • Bóg dotrzymuje słowa
  Modlitwa inspirowana Psalmami.
 • Ponad tysiąc osób zmarło z powodu upałów w czasie tegorocznej pielgrzymki do Mekki
  Bardzo wysokie temperatury, przekraczające niekiedy 50 st. C powyżej zera, stały się główną przyczyną co najmniej tysiąca zgonów wśród uczestników tegorocznej Wielkiej Pielgrzymki muzułmanów z całego świata do świętych miejsc islamu w Arabii Saudyjskiej.
 • Relikwie Ulmów w parafii, na terenie której był obóz w Treblince
  Zakończyło się nawiedzenie relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni. Na terenie tej parafii znajdował się jeden z największych niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Treblince. „W tej parafii i w okolicy ludzie także ginęli, oddając życie za pomoc udzielaną Żydom” – mówi kustosz, ks. Józef Poskrobko.
 • Papież dialogu. O relacjach Karola Wojtyły z Żydami
  Od spędzonego w Wadowicach dzieciństwa, po niezwykły pontyfikat dialogu. W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie debatowano o książce Jarosława Sellina „Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły 1920-1978". Wskazywano na to, jak relacje, przyjaźnie, obserwacje i działania wpływały na kształtowanie się w tej kwestii przyszłej głowy Kościoła katolickiego.
 • Papież rozmawiał z azjatycką młodzieżą: zawsze trzeba mieć nadzieję!
  Ojciec Święty wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Loyola w Chicago. Odbyła się ona w ramach studenckiej inicjatywy „Budowanie mostów przez Azję i Pacyfik”, która promowana jest przez Papieską Komisją ds. Ameryki Łacińskiej. Na zakończenie serii pytań stawianych mu przez młodych z Azji papież zachęcał swych rozmówców: „Zawsze trzeba mieć nadzieję. Pozostańcie wierni swoim przekonaniom”.
 • Zbliżają się dwie duże pielgrzymki na Górę św. Anny
  Najpierw do sanktuarium św. Anny pielgrzymować będą mężczyźni i młodzieńcy, a tydzień później - dzieci.
 • Dykasteria Nauki Wiary oskarża arcybiskupa Viganò o schizmę
  Arcybiskup Carlo Maria Viganò, były nuncjusz papieski w Stanach Zjednoczonych, został oskarżony przez Dykasterię Nauki Wiary o schizmę. Decyzję tę podjęła na swym kongresie 10 maja Dykasteria Nauki Wiary (plenarne posiedzenie wszystkich kardynałów i biskupów wschodzących w jej skład).
 • Szkoła naturalnym środowiskiem lekcji religii
  O radościach minionego roku, ale przede wszystkim o wyzwaniach związanych z lekcjami religii w szkole rozmawiamy dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej w Kurii Biskupiej w Zielonej Górze.
 • Kropla dobra na Światowy Dzień Uchodźcy
  W niedzielę 23 czerwca na terenach zielonych przy Centrum Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach (ul. Totus Tuus 34) odbędą się obchody Światowego Dnia Uchodźcy, organizowane przez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
 • Gdy przychodzi niechciane
  Na 12. niedzielę zwykłą B z cyklu "Wyzwania".
 • Śląskie. Sprzątanie i naprawianie strat po środowej nawałnicy
  Nadal trwają prace naprawcze i porządkowe po nawałnicach, które przeszły przez nasz region w środę wieczorem. W niecałe 10 minut wiatr powyrywał drzewa, zniszczył niektóre dachy i pozrywał linie energetyczne.
 • Smartfon w służbie Bożej
  Przyszła dentystka, kreatorka treści mediów społecznościowych i siostra zakonna – to krótki opis M. Pauli Blum, członkini Instytutu Świeckiego Szensztackich Sióstr Maryi w tym latynoamerykańskim kraju. Siostra Paula jest na ostatnim roku studiów stomatologicznych, a jej pasją jest szerzenie Dobrej Nowiny za pośrednictwem Instagramu.
 • Bóg wierny obietnicom
  Modlitwa inspirowana Psalmami.
 • Rada Europy: Wzrost wrogości wobec imigrantów, Żydów i muzułmanów
  Europejska Komisja przeciw Rasizmowi (ECRI), będąca organem Rady Europy, w opublikowanym w czwartek raporcie wyraziła zaniepokojenie "wrogą narracją" polityków wobec uchodźców, a także wzrostem liczby aktów antysemickich i antymuzułmańskich.
 • Szkolenia dla księży w związku z wymaganiami tzw. ustawy Kamilka
  - To krok milowy w ochronie dzieci, nie tylko strukturach państwowych, ale i kościelnych - uważa ks. Grzegorz Zieliński, profesor Uniwersytetu Radomskiego i Wikariusz Sądowy Diecezji Radomskiej. 20 czerwca zainaugurowano cykl szkoleń dla proboszczów i administratorów wspólnot parafialnych w diecezji radomskiej.
 • Kurs Formacyjny poświęcony Jubileuszowi
  Papieski Uniwersytet Laterański w dniach 15 października – 13 listopada 2024 r. poprowadzi Kurs Formacyjny „Jubileusz 2025” na rok akademicki 2024-2025.
 • Bez Ewangelii jest piekło na ziemi
  Trzymajmy się fundamentu Ewangelii i fundamentu misji, one są sprawą wiary w Jezusa Chrystusa. Ewangelia przekształca świat ludzkiego myślenia, obyczajów.
 • Pokój buduje się razem
  - Uczestnicy konferencji w Szwajcarii wskazywali na to, że nieobecność na niej Rosji była dużym ograniczeniem. Pokój buduje się razem – podkreślił kard. Pietro Parolin na marginesie „Kolokwium dla pokoju”, które zostało zorganizowane w rzymskim senacie.
 • Kapelan kard. Nycza rektorem seminarium "Redemptoris Mater"
  Metropolita warszawski mianował ks. Matteo Campagnaro nowym rektorem Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego "Redemptoris Mater" w Warszawie.
 • Bez Jezusa nic uczynić nie możemy
  W kościele seminaryjnym Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" odbył się dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. - W czasach, w których przychodzi nam żyć, najlepszą odpowiedzią, którą możemy dać światu, jest nasze uczestniczenie w świętości Chrystusa. On dzieli się z nami swoją świętością - mówił o. Józef Smyksy CSsR.