Jesteś tutaj:


Start Brewiarz

Brewiarz Drukuj Email

 

Liturgia Godzin to codzienna modlitwa ludu Bożego. Już w pierwotnym Kościele ludzie gromadzili się codziennie na modlitwach. Śpiewali psalmy, odczytywali Pismo święte, zanosili modlitwy wstawiennicze. Dziś chrześcijanie na całym świecie modlą się jednolitą, jakże piękną modlitwą brewiarzową. Służy ona uświęceniu czasu każdego dnia.
Dzienna modlitwa składa się z pięciu części: Jutrzni, odmawianej o świcie; Modlitwy w ciągu dnia, odmawianej w okolicach południa; Nieszporów, odmawianych na zakończenie dnia, Komplety, odmawianej przed snem oraz Godziny czytań, odmawianej o dowolnej porze. Do odprawienia codziennie wszystkich części zobowiązane jest duchowieństwo katolickie.
Brewiarz składa się z czterech tomów:

  • Tom I - na okres Adwentu i okres Narodzenia Pańskiego;
  • Tom II - na Wielki Post i okres Wielkanocny;
  • Tom III - na tygodnie I-XVII okresu zwykłego;
  • Tom IV - na tygodnie XVIII-XXXIV okresu zwykłego.

Niedawno wydany tom dodatkowy to teksty Liturgii Godzin na wakacje (w okresie wakacji następuje zmiana tomu III na IV).