Start Czytania na dzisiaj
  • Czytania na sobotę, 17 kwietnia 2021

Sobota drugiego tygodnia okresu Wielkanocnego

(Dz 6,1-7)

Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy. Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbywali słowo Boże, a obsługiwali stoły - powiedziało Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów. Upatrzcie zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości. Im zlecimy to zadanie. My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i posłudze słowa. Spodobały się te słowa wszystkim zebranym i wybrali Szczepana, męża pełnego wiary i Ducha świętego, Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja, prozelitę z Antiochii. Przedstawili ich Apostołom, którzy modląc się włożyli na nich ręce. A słowo Boże rozszerzało się, wzrastała też bardzo liczba uczniów w Jerozolimie, a nawet bardzo wielu kapłanów przyjmowało wiarę.

(J 6,16-21)

Po rozmnożeniu chlebów, o zmierzchu uczniowie Jezusa zeszli nad jezioro i wsiadłszy do łodzi przeprawili się przez nie do Kafarnaum. Nastały już ciemności, a Jezus jeszcze do nich nie przyszedł; jezioro burzyło się od silnego wiatru. Gdy upłynęli około dwudziestu pięciu lub trzydziestu stadiów, ujrzeli Jezusa kroczącego po jeziorze i zbliżającego się do łodzi. I przestraszyli się. On zaś rzekł do nich: To Ja jestem, nie bójcie się! Chcieli Go zabrać do łodzi, ale łódź znalazła się natychmiast przy brzegu, do którego zdążali.

• Rozważanie na sobotę, 17 kwietnia 2021

Nocna żegluga Apostołów po wzburzonym jeziorze jest obrazem naszego życia. Nie możemy oczekiwać, jako chrześcijanie, jakiejś taryfy ulgowej. Wiara nie jest środkiem na uwolnienie się od życiowych problemów. Nasze życie jest zmaganiem, ale w tym zmaganiu jest przy nas Jezus Chrystus. Nawet pośród największych ciemności możemy usłyszeć w sercu głos, który nas zapewnia: Odwagi, Ja jestem, nie bój się!.

Ks. Maciej Zachara MIC, "Oremus" Okres Wielkanocny 2004, s. 50

Liturgia Godzin to codzienna modlitwa ludu Bożego. Już w pierwotnym Kościele ludzie gromadzili się codziennie na modlitwach. Śpiewali psalmy, odczytywali Pismo święte, zanosili modlitwy wstawiennicze. Dziś chrześcijanie na całym świecie modlą się jednolitą, jakże piękną modlitwą brewiarzową. Służy ona uświęceniu czasu każdego dnia.
Dzienna modlitwa składa się z pięciu części: Jutrzni, odmawianej o świcie; Modlitwy w ciągu dnia, odmawianej w okolicach południa; Nieszporów, odmawianych na zakończenie dnia, Komplety, odmawianej przed snem oraz Godziny czytań, odmawianej o dowolnej porze. Do odprawienia codziennie wszystkich części zobowiązane jest duchowieństwo katolickie.
Brewiarz składa się z czterech tomów:

• Tom I - na okres Adwentu i okres Narodzenia Pańskiego;
  • Tom II - na Wielki Post i okres Wielkanocny;
  • Tom III - na tygodnie I-XVII okresu zwykłego;
  • Tom IV - na tygodnie XVIII-XXXIV okresu zwykłego.

Niedawno wydany tom dodatkowy to teksty Liturgii Godzin na wakacje (w okresie wakacji następuje zmiana tomu III na IV).