Jesteś tutaj:


Start Katechizm na niedzielę

Katechizm na niedzielę
Eucharystia jako Uczta Paschalna; istota i owoce Komunii Eucharystycznej Drukuj Email

1. Słowo „pascha” na kartach Starego Testamentu oznacza – między innymi – przemianę losu Izraelitów, którzy dzięki mocy Boga zostali wyzwoleni z niewoli egipskiej i poprowadzeni do ziemi, którą Bóg obiecał im dać w posiadanie. Na pamiątkę tego wydarzenia Żydzi obchodzili i obchodzą każdego roku święto Paschy. Spożywają wtedy m.in. przaśny, czyli niekwaszony chleb i piją tzw. „kielich błogosławieństwa”. W Nowym Testamencie „paschą” nazywamy przejście Chrystusa ze śmierci do życia, czyli zmartwychstanie. Nową Paschą jest także Eucharystia – sakrament dający życie wieczne.

Więcej…
 
Obecność Chrystusa w Eucharystii Drukuj Email

1. „Czy (...) naprawdę zamieszka Bóg na ziemi? Przecież niebo i niebiosa najwyższe nie mogą Cię objąć, a tym mniej ta świątynia, którą zbudowałem” - (1 Krl 8,27) - tymi słowami pytał Boga mądry król Salomon, gdy dokonywał poświęcenia zbudowanej przez siebie świątyni w Jerozolimie. Z nie mniejszym zdziwieniem pytamy i my: czy to możliwe, aby Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek, był obecny pod postaciami eucharystycznymi chleba i wina?

Więcej…
 
Liturgiczna celebracja Eucharystii Drukuj Email

1. Czasem niewiedza lub rutyna przeszkadzają niektórym chrześcijanom w pełnym przeżywaniu Mszy świętej. Nie zawsze jej uczestnicy dobrze orientują się, jaka jest wymowa poszczególnych części Eucharystii, przez co sakrament ów nie przynosi być może w ich duszach takich owoców jak powinien.

Więcej…
 
Znaki chleba i wina Drukuj Email

1. Trudno byłoby wyobrazić sobie nasze życie bez chleba, który stanowi podstawę ludzkiego pokarmu praktycznie we wszystkich kulturach. Podobnie trudno byłoby żyć bez napojów, wśród których – zwłaszcza w kulturze śródziemnomorskiej – znaczące miejsce zajmuje wino. Oba te znaki - chleb i wino – od najdawniejszych czasów stanowią symbol obfitości, a także gościnności.

Więcej…
 
Ustanowienie Eucharystii Drukuj Email

1. Encyklikę o Eucharystii Jan Paweł II rozpoczął od słów: „Ecclesia de Eucharistia vivit” (Kościół żyje dzięki Eucharystii). Od dwóch tysięcy lat na ołtarzach całego świata Chrystus przychodzi do nas w ustanowionym podczas Ostatniej Wieczerzy sakramencie swojej obecności pod postacią chleba i wina. Jak napisał Jan Paweł II, „Eucharystia, pojęta jako zbawcza obecność Jezusa we wspólnocie wiernych i jako jej pokarm duchowy, jest czymś najcenniejszym, co Kościół posiada na drogach historii” (EdE 9).

Więcej…
 
Nazwy sakramentu Eucharystii Drukuj Email

1. Wybierając się w niedzielę do kościoła, mówimy przeważnie, że idziemy na Mszę świętą. Podczas kazań i homilii słyszymy często, że przyszliśmy na Eucharystię lub że bierzemy udział w zgromadzeniu liturgicznym. Skąd bierze się taka różnorodność w nazywaniu tego sakramentu?

2. Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w Katechizmie Kościoła Katolickiego, w którym czytamy, że „wielość nazw, jakimi określany jest ten sakrament, wyraża jego niewyczerpane bogactwo. Każda z nich ukazuje pewien jego aspekt” (KKK 1328).

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 27