Jesteś tutaj:


Start Katechizm na niedzielę

Katechizm na niedzielę
Wnętrze świątyni jako miejsce sprawowania liturgii Drukuj Email

1. „Jeśli w jakimś kraju nie jest naruszana wolność religijna - czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego - chrześcijanie wznoszą budowle przeznaczone do kultu Bożego. Te widzialne kościoły nie są zwyczajnymi miejscami zgromadzeń, ale oznaczają i ukazują Kościół żyjący w tym miejscu i mieszkanie Boga z ludźmi” (KKK 1180).

Więcej…
 
Rok liturgiczny Drukuj Email

1. Każdego roku, w pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny, zwany także - w odróżnieniu od roku kalendarzowego - rokiem kościelnym. Czym jest ów rok kościelny nieustannie towarzyszący nam w życiu religijnym i na czym polega jego istota?

2. Katechizm Kościoła Katolickiego uczy, że „Święta Matka Kościół uważa za swój obowiązek uroczyście celebrować zbawcze dzieło swego Boskiego Oblubieńca (...) w określone dni całego roku. Każdego tygodnia Kościół obchodzi pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego w dniu, który nazwał Pańskim, a raz do roku Zmartwychwstanie razem z Jego błogosławioną Męką czci w największą uroczystość Paschy. Z biegiem roku Kościół odsłania całe misterium Chrystusa” (KL 102; KKK 1163).

Więcej…
 
Święte obrazy Drukuj Email

1. W życiu rodziny chrześcijańskiej ważne miejsce zajmują święte obrazy. Nierzadko są to pamiątki związane ze znaczącymi wydarzeniami naszego życia. Obrazy: Anioła Stróża, Matki Bożej, Świętej Rodziny, świętych Pańskich czy też obrazek z kolędy, były pierwszymi wizerunkami, na podstawie których kształtowaliśmy swoje wyobrażenia o Bogu i świętych. Oprócz tego obraz Boga kształtowały również: nawiedzanie kościołów, kontakt z malarstwem religijnym, wycieczki do muzeów. Czy jednak w tych wizerunkach możemy naprawdę ukazać Boga?

Więcej…
 
Śpiew i muzyka w liturgii Drukuj Email

1. Muzyka - jako jedna ze sztuk, obok architektury, rzeźby i malarstwa - od zarania dziejów we wszystkich znanych kulturach związana była z czynnościami religijnymi. Już od starożytności znane jest powiedzenie św. Augustyna: „Kto dobrze śpiewa, podwójnie się modli”. Śpiew towarzyszący świętym czynnościom traktowany był zawsze jako element modlitwy, stanowiąc jedną z jej form.

Więcej…
 
Znaki i symbole w liturgii Drukuj Email

1. Znaki i symbole zajmują ważne miejsce w życiu ludzkim. Za pośrednictwem języka, gestów i czynności człowiek może skuteczniej kontaktować się z innymi ludźmi. Podobnie jest w relacjach pomiędzy Bogiem i człowiekiem. Bóg przemawia do człowieka i człowiek ma możliwość kontaktowania się z Nim za pośrednictwem znaków i symboli. Te relacje szczególnie dostrzegalne są w celebracjach liturgicznych.

Więcej…
 
Liturgia dziełem Trójcy Świętej Drukuj Email

1. Każde dzieło ma swojego autora. I chociaż wiele z dzieł przypisujemy konkretnym osobom, w rzeczywistości wszystko, co istnieje, pochodzi od Boga, oraz ku Bogu zmierza i w Bogu znajduje swój cel ostateczny. Podobnie jest ze świętą liturgią.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 następna > ostatnia >>

Strona 21 z 38