Start Czytelnia Boże Narodzenie O uroczystości Objawienia Pańskiego

O uroczystości Objawienia Pańskiego Drukuj Email

Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański 6 stycznia 2003 r.

Drodzy bracia i siostry!

1. Dzisiaj, w uroczystość Objawienia Pańskiego, Dziecię narodzone w noc betlejemską ukazuje się światu jako światłość zbawienia wszystkich narodów. Niektórzy królowie - jak opowiada Ewangelia św. Mateusza - przybyli ze Wschodu, pokłonili się Dzieciątku i ofiarowali Mu symboliczne dary: złoto jako Królowi, kadzidło jako Bogu i mirrę jako Człowiekowi, który zostanie pogrzebany.

Do tego epizodu Ojcowie Kościoła dołączyli bardzo szybko dwa inne, w których Jezus ukazał swą chwałę: Chrzest w wodach Jordanu i wesele w Kanie.

Oba te wydarzenia z życia Chrystusa należą do nowego cyklu tajemnic Różańca - tajemnic światła - zaproponowanych niedawno wiernym do medytacji. Oczyma Maryi kontemplujmy zatem te tajemnice Objawienia Pańskiego, światłości i zbawienia świata.

2. Dzisiejsza uroczystość ukazuje powszechne i misyjne powołanie Kościoła. Jest on wezwany, by szerzyć w świecie światło Dobrej Nowiny, źródła życia i odnowy dla każdej osoby i dla ludzkości. Jest to szczególnym zadaniem Apostołów i ich następców, biskupów: dlatego dziś przed południem, podobnie jak w przeszłości, pragnąłem konsekrować kilkunastu nowych biskupów. Ponownie pozdrawiam ich serdecznie, a także ich najbliższych i osoby im towarzyszące. Wzywam wszystkich do modlitw w ich intencji, aby byli zawsze "objawieniem" Chrystusa Drogi, Prawdy i Życia.

3. Ewangelia opowiada, że gwiazda zaprowadziła monarchów do Jerozolimy a następnie do Betlejem. Dawne proroctwa porównywały przyszłego Mesjasza do ciała niebieskiego. Również Maryi przypisany został ten symbol: jeśli Chrystus jest gwiazdą, która prowadzi do Boga, to Maryja jest gwiazdą wiodącą do Jezusa.

Źródło - http://ekai.pl/serwis/?MID=4024